Kalėdinių saldumynų žemėlapis

Kategorija: Blogas


Vienu iš Kalėdinių stebuklų drąsiai galima vadinti tai, kaip staiga kone visi – nuo visko jau mačiusių hipsterių iki blizgančių pop scenos žvaigždžių – per šventes labiausiai laukia ir džiaugiasi ne kuo kitu, o dar savo močiučių ištobulintais receptais, patiekalais, kurie visiems pažįstami dar nuo vaikystės. Smagu pastebėti, kad visai kaip vaikai, kurie savo mylimas pasakas kaskart nori girdėti skaitomas lygiai taip pat, suaugę ir toliau dažnai norime daryti tai, ką darėme pačiomis laimingiausiomis gyvenimo akimirkomis. Ir ką ten slėpti – kažkas saldaus dažnai grąžina pačius maloniausius prisiminimus ir emocijas. Tokį patį jausmą žmonės kasmet patiria pačiuose įvairiausiuose pasaulio kampeliuose – kiekviena šalis turi savo patiekalus, kurie jiems reiškia šventę, Kalėdas. Kuriuos iš jų esate ragavę jūs? Buche de Noel – Kalėdų rąstas, Prancūzija Lietuviškai šis pavadinimas skamba gal ir keistai, bet visame pasaulyje šis Kalėdinis saldumynas iš karto susiejamas su Prancūzija. Jo receptas siekia dar XIX amžių, o išvaizda primena mums gerai pažįstamą saldų vyniotinį. Tokio „rąsto“ pagrindas yra biskvitas, perteptas šokoladu ir kitais fantazijos diktuojamais įdarais, viršus dažniausiai padengtas šokoladiniu ganašu.

Chrusciki, arba tiesiog – žagarėliai, Lenkija

Daugelio Rytų Europos patiekalų kilmė tampa debatų objektu, o žagarėliai, dažnai laikomi labai lietuvišku saldumynu, yra priskiriami Lenkijai. Tiesa, kitose šalyse dėl savo formos jie dažnai vadinami ir „angelo sparnais“.

Panettone pyragas, Italija

Šie itališki pyragai vis sparčiau skinasi kelią ir Lietuvoje. Kilę iš Milano, jie populiarūs ne tik Italijoje – panettone paplitę ir Maltoje, Šveicarijoje bei Lotynų Amerikoje. Lengviausia šį pyragą pažinti iš kupolą primenančios formos bei gausybės džiovintų vaisių viduje.

Stollen, Vokietija

Dar vadinamas Kalėdine duona, šis pyragas kažkiek primena itališką panettone, bet jo forma artimesnė prancūziškam rąstui. Viduje taip pat gausu cukruotų ar džiovintų vaisių, viršus visada gausiai padengtas cukraus pudros sluoksniu.

Galletas con chochitos – sausainiukai su pabarstukais, bei Buñuelos spurgytės – Meksika

Mažyčiai žiedo formos sviestiniai sausainiukai (galletas) Meksikoje paprastai dekoruojami žaliais, raudonais ir baltais pabarstukais – primena ne tik pačios Meksikos vėliavą, bet ir tradicines kalėdines spalvas. Jei kepami su skyle viduryje, tokie sausainiukai primena ir mažus kalėdinius vainikus. Buñuelos – tai mažos mielinės spurgytės, kilusios iš Ispanijos, tačiau šiandien ypač populiarios ir Meksikoje, ir kitose Lotynų Amerikos šalyse.

Banketstaaf ir Spekuloos, Olandija

Nors atrodo paprastas, olandiškas banketstaaf desertas ypač lengvai randa kelią į kiekvieno paragavusio širdį ir skrandį. Į sluoksniuotą tešlą suvyniotas marcipaninis įdaras ir migdoliniai pabarstukai arba abrikosinis džemas viršuje – tiek užtenka, kad visa Olandija pajustų artėjančias didžiąsias žiemos šventes. Na, o po spekuloos pavadinimu slepiasi neblogai pažįstami maži, traškūs imbieriniai sausainiukai, išraityti pagal senovines formas – drambliukai, namukai, nykštukai ir kiti. Paprastai jų tešla skaninama tokiais tipiškais kalėdiniais prieskoniais kaip cinamonas, muskatas, gvazdikėliai, imbieras, kardamonas ir baltieji pipirai.

Gløgg ir Pepperkakor, geriau pažįstami karšto vyno ir imbierinių sausainių pavadinimu (Norvegija ir kitos Skandinavijos šalys)

Išvydę užrašą gløgg arba glögg galite būti ramūs – jums siūlomas gerai pažįstamas karšto vyno gėrimas su prieskoniais, tokiais kaip cinamonas, kardamonas, imbieras, gvazdikėliai ir apelsino žievelės. Be to, dabar žinosite, kad plonyčiai imbieriniai sausainiai, kurie taip dera prie šio gėrimo, taip pat kilę iš vikingų žemių.

Tačiau galiausiai, visus prisiminimus ir juos įkūnijančius simbolius kuriame mes patys. Vienus metus išmėginate kokį nors eksperimentinį desertą, nes netyčia parduotuvėje pamiršote kažką iš savo prekių sąrašo – o štai, jei eksperimentas pavyksta, kitąmet norisi jį prisiminti ir vėl, o jau trečius metus iš eilės niekas nesuabejos, kad būtent šis naujasis desertas ir yra viena iš šeimos tradicijų. Savo šeimos istoriją rašome ir virtuvėje, todėl bandykite, ieškokite, atraskite – galų gale, viską darant su artimaisiais ir su meile, neįmanoma, kad rezultatas nebūtų skanus. Saldžių ir ramių artėjančių švenčių!